31 boxare var på plats i Köping istället för i Hallstahammar då Hallstahammar hade förhinder att stå som värd.

Trevligt att se BK Köpings nya lokaler och ett stort tack till Håkan Persson och BK Köping som arrangerade dagen. 12 klubbar fanns representerade på träningsdagen som inleddes med 2 timmar skolboxning, i rena grunder.

Övningarna var enkla med som sas på träningen ”Det är det enkla som kan vara det svåra” då vi ofta försöker överprestera, och glömmer trygghet i boxningen genom balans och gardering.

1 timmes genomgång skedde där vi gick igenom hur våren och sommarens aktiviteter kommer att se ut.

Vi talade också om vikten med flitig matchning och att detta är enda sättet att se hur min träning går och hur jag utvecklas.

SBF:s tränare på plats vill tacka alla tränare på plats för ert engagemang och en bra dialog med oss i förbundet.

Ni gör ett fantastiskt arbete ute i klubbarna!

Bästa idrottshälsningar

Kermith Fredriksson

Head Coach Ungdom